- Здраве и медицинска култура
- Акушерство & гинекология
- Анатомия и патоанатомия
- Анестезиология
- Биология
- Микробиология
- Биохимия и патобиохимия
- Вътрешни болести
- Генетика и генетични болести
- Гериатрия
- Гастроентерология
- Дерматология и венерология
- Ендокринология
- Кардиология и сърдечно съдови заболявания
- Клинична лаборатория
- Клинична имунология
- Инфекциозни болести
- Неврология
- Неврохирургия
- Обща медицина
- Онкология
- Оториноларингология - УНГ
- Ортопедия и травматология
- Офталмология
- Фармакология. Фармакотерапия
- Физиология. Патофизиология
- Физиотерапия. Кинезитерапия
- Патология
- Паразитология
- Педиатрия
- Пулмология
- Психология. Психотерапия
- Ревматология
- Рентген - Образна диагностика
- Спешна мед. и интенз. грижиа
- Спортна Медицина
- Сестрински грижи
- Социална медицина
- Съдебна медицина
- Токсикология
- Урология
- Хематология
- Хепатология
- Хисто-цито-ембриология
- Хирупгия
- Хигиена и мед. екология
- Сексуална медицина
- Медицина на бедствените ситуации
- Здравен мениджмънт
- Трудова Медицина
- Обществено здраве
- Латински език
Книгата „Паразитни болести в гастроентерологията“ от доц. д-р Виолина Боева-Бангьозова, д.м. (паразитолог), д-р Марин Мухтаров, д.м. (гастроентеролог), д-р Марлена Панайотова, д.м. (детски гастроентеролог) и Петя Драгомирова (биолог) е първото самостоятелно издание у нас, в което подробно се разглеждат паразитозите в гастроентерологията.
Особено внимание е отделено на най-разпространените паразитни болести при човека в България (ентеробиоза, гиардиаза, ехинококоза, трихинелоза, аскаридоза и др.), но задълбочено са представени и редица внасяни паразитози, които представляват епидемиологичен (местно разпространение) и клиничен (протичане с усложнения) риск у нас.
Повишената опасност от последствията от вноса се обуславя от развитието на международния туризъм и търговските връзки, от изострянето на мигрантската криза, от търговията с храни за сурова консумация и от глобалните климатични промени.
В монографията обстойно се анализират особеностите на над 40 заболявания. Наред с историческите сведения авторите, доказани специалисти в тази област, предоставят изчерпателна съвременна информация за етиологията и биологичния цикъл на паразита, патогенезата, клиничната картина, диагностиката, лечението и диференциалната диагноза на паразитозите. Дават се сведения за епидемиологията с географското им разпространение, епидемиологичния надзор, контрола и профилактиката на тези заболявания. Книгата е снабдена с богат справочен апарат и подробна библиография.
Изданието е предназначено основно за специалистите и за специализантите по гастроентерология. Книгата е полезно помагало и за инфекционисти, общопрактикуващи лекари, интернисти, педиатри, паразитолози, хирурзи, специалисти по образна диагностика, стажант-лекари, студенти по медицина, професионалисти по здравни грижи и всички други, които желаят да задълбочат знанията си по тази проблематика.
Монографията е отпечатана под редакцията на доц. д-р Виолина Боева-Бангьозова, д.м. и д-р Марин Мухтаров, д.м. от издателство „Холотера“. Рецензенти са експертът в Световната здравна организация и председател на Българската асоциацияна медицинските паразитолози проф. д-р Росица Курдова-Минчева, д.м. и проф. д-р Йордан Генов, д.м. – завеждащ Трето отделение в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и председател на Българската асоциация по ултразвук в медицината
|
КНИГАПОЩА МЕДБУК |
||
Контакти: medbookpost@abv.bg Tel: 088 7777 610 |